Kopie zapasowe potrafią czasami uratować z poważnych kłopotów. To często jedyne źródło informacji, które uległy zniszczeniu po awarii komputera, systemu czy przechowującego je nośnika. Zobacz, jak archiwizować przeglądarki.

1. Idealnym narzędziem do archiwizacji danych z Firefoxa jest program MozBackup (potrafi on również robić kopię ustawień między innymi Thunderbirda, Sunbirda, Sea Monkey czy Netscape).

Po zainstalowaniu i uruchomieniu narzędzia na ekranie zobaczysz okno kreatora. Zamknij wszystkie aplikacje Mozilli i przejdź do kolejnego kroku. Zaznacz opcję Backup a profile w sekcji Operation i poniżej wybierz program do archiwizacji. W przypadku przeglądarki będzie to Mozilla Firefox. W kolejnym oknie wskaż profil użytkownika oraz za pomocą przycisku Browse określ miejsce na dysku gdzie umieszczone zostaną dane. Informacje możesz zabezpieczyć hasłem. Zrobisz to po kliknięciu Yes w oknie komunikatu. Zaznaczając odpowiednie pola wybierz składniki archiwum. Mogą to być na przykład globalne ustawienia przeglądarki, zakładki, historia czy ciasteczka. Kliknij Next i po chwili Finish. Dane odzyskuje się bardzo podobnie, z tą różnicą, że należy wybrać na początku opcję Restore a profile.

 

2. Na rynku dostępne są także narzędzia, które obsługują więcej przeglądarek. Bardzo elastycznym i uniwersalnym programem jest FavBackup. Obsługuje on różne wersje Internet Explorera, Firefoxa, Opery, Safari i Chrome. Szczególnie dobrze sprawdza się we współpracy z Operą umożliwiając konwersję profili zapisanych w różnych systemach operacyjnych.

Po uruchomieniu programu wybierz odpowiednią kartę z zestawem narzędzi – Backup bądź Full backup, a następnie wskaż poniżej przeglądarkę, którą zamierzasz zarchiwizować. Zaznacz elementy do umieszczenia w kopii, a poniżej określ miejsce jej przechowywania. Wskaż profil użytkownika, przejdź do kolejnego kroku i po chwili kliknij Finish, by zakończyć pracę programu.

 

 

 

 

Leave a reply