Microsoft przedstawił Windows Store – odpowiednik Android Market dla Windows 8, który jest dostępny bezpośrednio w systemie. Nawigacja po sklepie będzie zgodna z tym w interfejsie Metro, a sam interfejs został zbudowany z myślą o ekranach dotykowych. Na pierwszy rzut oka Windows Store przypomina właśnie Android Market czy Chrome Web Store, tyle że obrócony o 90 stopni. Aplikacje mają być prezentowane w formie prostokątów, których większość będzie wypełniało graficzne przestawienie aplikacji w formie np. loga, natomiast informacje o jej tytule, kosztach czy ocenie będą wyświetlane w dolnej części tych prostokątów.

Strona startowa będzie pierwszą, którą zobaczy użytkownik po otwarciu Windows Store. Microsoft umieścił tam najpopularniejsze aplikacje oraz aplikacje podzielone na kategorie, które będą łatwo dostępne za pomocą przewijania w pozycji horyzontalnej.

Sklep został stworzony z myślą o ekranach dotykowych:

Nawigacja jest prosta i zgodna z interfejsem Windows 8 Metro, więc będzie znajomym i prostym znalezienie aplikacji przez użytkowników Windows 8. Kategorie są prezentowane w górnej części ekranu wraz z aplikacjami przewodnimi tychże kategorii. Aby je przeglądać, wystarczy przeciągnąć palcem w lewo lub w prawo. Jeżeli jesteś zainteresowany, możesz również przejrzeć więcej aplikacji z danej kategorii klikając nazwę kategorii.

Nie zapomniano jednak o tych użytkownikach, którzy są teraz w znacznej większości – użytkownikach myszek i klawiatur. Ci również mogą z łatwością poruszać się po sklepie. Doświadczenia nie będą równie przyjemne jak w przypadku ekranów dotykowych, ponieważ przewijanie strony w pozycji horyzontalnej nie jest najczęściej wykonywaną czynnością. Nie jest to również wielkie wyzwanie – osobiście po paru minutach przyzwyczaiłem się do nawigacji w interfejsie Metro.

Główne kategorie sklepu będą wypełnione „zbiorem aplikacji, które będą wybierane redakcyjnie na podstawie różnych czynników, wliczając w to jak ważną rolę spełniają dla platformy czy jak dobrze wykorzystują interfejs Metro”. Brzmi obiecująco na papierze, tylko pytanie, czy w praktyce nie będzie to nadużywane przez Microsoft.

Istnieje możliwość użycia gestu uszczypnięcia, aby pomniejszyć lub powiększyć interfejs sklepu. Pozwoli to na łatwiejszą nawigację pomiędzy kategoriami. Za pomocą tego samego gestu możemy również przeglądać wszystkie zainstalowane aplikacje w panelu Metro.

Niczym zaskakującym jest fakt, że sklep korzysta z tego samego mechanizmu, co wyszukiwarka Metro. Wystarczy dotknąć lub kliknąć odpowiednią ikonkę wyszukiwarki po prawo, aby przejść do wyszukiwarki. Funkcja ta jest dostępna we wszystkich aplikacjach i oknach Metro.

Sugestie są wyświetlane podczas wpisywania przez użytkownika frazy w formularzu wyszukiwania. Jeżeli nie zostaną znalezione aplikacje, zostaniemy przeniesieni do wyszukiwarki Windows Store.

Ten sam układ jest zastosowany dla wszystkich stron kategorii w sklepie. Użytkownicy mogą filtrować wyniki na kilka różnych sposobów. Tak oto będziemy mieli możliwość wyszukiwania tylko darmowych aplikacji, czy według najnowszych aktualizacji.

windows store categories 580x326 Windows Store Details Revealed In Latest Development Update

Strony poszczególnych aplikacji bazują na podobnym układzie. Tło kafelków będzie odpowiadać kolorowi przewodniemu aplikacji.

contoso Windows Store Details Revealed In Latest Development Update

cut the rope Windows Store Details Revealed In Latest Development Update

Microsoft zaznaczył, że wystarczy jedno kliknięcie, aby aplikacja została zainstalowana, jeżeli jest ona darmowa lub w wersji trial. Hasło będzie wymagane jedynie dla płatnych aplikacji w celu potwierdzenia woli jej zakupu. Użytkownik zostaje przeniesiony do poprzedniej strony, tak aby podczas pobierania i instalacji wybranego programu mógł nadal poruszać się po Windows Store.

Pasek postępu jest również wyświetlany, a zainstalowana aplikacja jest dodawana do strony startowej, więc możemy kontrolować, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

installing apps Windows Store Details Revealed In Latest Development Update

Sprawdzanie aktualizacji dla zainstalowanych aplikacji jest wykonywane raz dziennie, jak poinformował Microsoft. Aktualizacje są automatycznie pobierane w tle, gdy komputer jest nieużywany. Co ciekawe, aktualizacje te nie będą instalowane bez interakcji z użytkownikiem. Takie zachowanie Windows Store możemy zmienić w jego ustawieniach.

Wszystkie aplikacje mogą być zainstalowane na maksymalnie 5 maszynach uruchomionych pod kontrolą Windows 8. Oznacza to, że w jakiś sposób aplikacje te będą się synchronizowały. Brzmi obiecująco.

Na koniec film prezentujący Windows Store:

 

Leave a reply